zamek hakowy

Zamek hakowy – zasada działania i zastosowanie

Powszechnie stosowany zamek hakowy

Ogrodzenie otaczające posesję wyznacza jej granice i chroni właścicieli przed intruzami. By dobrze spełniało wszystkie swoje funkcje potrzebna jest brama i furtka. W obu elementach nadal stosowany jest zamek hakowy. W związku z tym warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Na jakiej zasadzie działa? Jakie są jego praktyczne zastosowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Trwałe zamki do bram

Interesujący nas element należy do zamków wpuszczanych. Występuje w trzech nieco różniących się odmianach. Do dyspozycji jest wersja zapadkowa, z wkładką bębenkową oraz bezkluczowa. To jak działa zamek hakowy opiszemy na przykładzie odmiany złożonej z dwóch rygli oraz mechanizmu zamykającego. Zamknięcie następuje, gdy furtka lub brama dojeżdża do słupka ogrodzeniowego. Wtedy jeden lub oba rygle blokują się na specjalnym zaczepie.
Hakowe zamki do furtek oferują kilka cennych zalet. Po pierwsze są odporne na wilgoć i nie korodują. Po drugie odznaczają się trwałością. Będą służyć przez długi czas a przy tym opierają się uszkodzeniom mechanicznym. Potencjalni włamywacze nie będą w tanie ich sforsować. Zatem opisywane zamki, podobnie jak rygle do bram, dbają o bezpieczeństwo domowników. Dodatkową zaletą jest to, że można dopasować je do praktycznie każdego stylu ogrodzenia.

Zamek hakowy i jego zastosowanie

Opisaliśmy już sposób działania zamka hakowego i wymieniliśmy jego zalety. Czas, więc na kolejną ważną kwestię. Jakie zastosowania ma ten element? Bardzo często jest montowany w bramach ogrodzeniowych. Idealnie pasuje do wersji skrzydłowych. Sprawdzi się także w modelach przesuwnych. Można, zatem stwierdzić, że jest bardziej wszechstronny niż klasyczna zasuwa do bramy. Choć i ona ma swoje, niezaprzeczalne zalety.
Zamek hakowy jest często montowany w różnego rodzaju furtkach. Między innymi, dlatego, że jest łatwy w obsłudze i konserwacji. Co ważne, to nie wyczerpuje listy zastosowań. Ten element pojawia się także w drzwiach garażowych. Szczególnie upodobały go sobie osoby posiadające wrota przesuwne. Widać, więc, że interesujący nas zamek to uniwersalny produkt. Pod tym kątem przypomina rygiel do bramy. Zatem warto w niego zainwestować i cieszyć się długim i bezawaryjnym użytkowaniem.