rygiel do bramy

Rygle do bram i ich właściwy montaż oraz konserwacja

Właściwie zamocowane rygle do bram

Rygle do bram to dodatkowe elementy, montowane w bramie. Rygiel to produkt solidny, więc może służyć stale. To, że sam w sobie jest mocny, to jeszcze nie wszystko. Musi sprawdzać się w miejscu, gdzie się go zamocuje. Ma dobrze pełnić swoją funkcję i nie sprawiać problemów. By tak było, ważne są dwie kwestie.

Montaż rygla wydaje się czynnością prostą. Jest taką, ale wymaga uwagi i dokładności. Trzeba znaleźć najlepsze położenie, czyli punkt, w którym zamocować rygiel do bramy. Element ten umieszczany jest pionowo lub poziomo, w zależności od potrzeb. Wysuwana część ma pewną długość. Trzeba umieścić rygiel tak, by ta część mogła wysunąć się poza skrzydło bramy tyle, ile trzeba. Do montażu potrzebne są pasujące i odpowiednio duże śruby. Trzeba dokręcić je do oporu. Właściwy montaż to pewność, że ta najprostsza zasuwa do bramy będzie trzymać się mocno. Będzie dobrze spełniać swoje zadania.

Czy konserwacja rygli i zasuw jest potrzebna?

Rygiel, inaczej skobel, to najprostszy typ zamknięcia. Dzięki niemu wiatr nie spowoduje samoistnego otwarcia się bramy. Zasuwa jest bardziej skomplikowana, bo solidniejsza i można umieścić w niej kłódkę. Każdy z tych elementów wymaga także konserwacji. Wszystkie elementy ruchome tego wymagają, czy chodzi o zawiasy do bram, czy cokolwiek innego. Konieczne są także okresowe przeglądy. Może się zdarzyć, że śruby się poluzują i trzeba je dokręcić.
Elementy takie jak zasuwy i rygle wymagają użycia smaru. Potrzebne jest to, aby nie było problemu z zasuwaniem i odsuwaniem. Smarowanie sprawia, że ruchoma część rygla przesuwa się łatwo. Robi się to co pewien czas, w zależności od potrzeb, zwykle kilka razy w roku. Zaniechanie tego może doprowadzić niemal do unieruchomienia. Wtedy trzeba dużej siły, by rygle do bram odsunąć. Regularne smarowanie zapobiega temu. Ostateczna pora to wtedy, gdy już pojawiły się jakieś problemy.
Rygiel to element o prostej budowie, jednak jego rola w bramie jest ważna. By działał dobrze, trzeba mocno go przytwierdzić i w odpowiednim miejscu. Wymaga konserwacji, by działać płynnie.